Wyznania zakupoholiczki

Jako mała dziewczynka uwielbiałam stroić się w ciuchy mamy, podkradać jej kosmetyki i szpilki. Mama zresztą do dziś jest dla mnie ikoną stylu, zawsze elegancko ubrana, świetnie uczesana, z pomalowanymi paznokciami. O ile jako dziecko nienawidziłam towarzyszenia jej w lumpeksowych polowaniach (przerażał mnie nieestetyczny wygląd i odrażający zapach używanych tam detergentów do czyszczenia odzieży), o tyle studiując w Łodzi  buszowanie po second handach stało się dla mnie sposobem na spędzanie wolnego czasu. Wolałam to niż studenckie imprezy i spotkania z koleżankami.  Ponieważ za kieszonkowe nie mogłam sobie na zbyt wiele pozwolić, założyłam konto na portalu, na którym kupowałam, sprzedawałam i wymieniałam się ubraniami z innymi użytkownikami. Żeby kupić ciucha, musiałam najpierw jakiegoś sprzedać, nowo nabyta rzecz szybko mi się nudziła i szła znowu na sprzedaż, w ten sposób zamykając błędne koło.
Po studiach miałam plan otwarcia własnego second handu, pożyczyłam pieniądze od…

Co zrobić, by praca sprawiała nam przyjemność

,,Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu - pewnie nie jedna z Was słyszała tą złotą myśl. Idealna praca, praca marzeń ... czyli jaka? 
Dla mnie idealna praca to taka, która daje satysfakcję, w której czujemy się spełnieni, zadowoleni, która oferuje możliwości rozwoju, pozwala nam wykorzystywać nasze talenty, umiejętności i predyspozycje. Zdaję sobie doskonale sprawę, że nie każdy może się taka pracą pochwalić. Byłoby super, gdybyśmy nasze pasje i zamiłowania mogli w pełni przekształcić w zawód. Myślę, że coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, by praca sprawiała im przyjemność i była ciekawa. 
Jeśli praca, którą wykonujemy, nuży nas, czujemy się wyczerpani, wypaleni, popadamy w rutynę, to może najwyższy czas pomyśleć o zmianie?

Sama znalazłam się kiedyś w martwym punkcie, w którym praca przestała mnie cieszyć, stała się monotonna i nudna, zauważyłam, że nie rozwijam się i nie wykorzystuję swoich możliwości. Chodziłam wciąż poddenerwowana, spięta, zmęczona i  niezadowolona. Gdy miałam już dość, stwierdziłam, że czas na zmianę! Wzięłam notes i zaczęłam analizować po kolei swoje zainteresowania, wiedzę i umiejętności, które posiadam, mocne i słabe strony, cechy charakteru, sukcesy i dotychczasowe doświadczenia. Na podstawie notatek wyznaczyłam kryteria, jakie chciałabym , by spełniała moja przyszła praca. Pytanie siebie o własne oczekiwania, marzenia, cele życiowe ułatwiło mi podjęcie decyzji o zmianie. Byłam świadoma tego, że na pewno nie będzie idealnie i ciężko będzie znaleźć pracę spełniającą wszystkie kryteria. A to godziny pracy  nie będą do końca odpowiadać, a to dojazd będzie utrudniony, wynagrodzenie nie takie itp. Skupiłam się jednak na priorytetach, czyli na tym, by praca odpowiadała moim zainteresowaniom, bym wykorzystywała w niej swoje atuty i dotychczas zdobytą wiedzę. 
Warto uświadomić sobie, że praca, którą tu i teraz wykonujemy, i która spełnia nasze oczekiwania, niekoniecznie pozostanie na zawsze tą jedyną! Pamiętajmy, że człowiek nieustannie się zmienia i rozwija. Zmienia się również nasze otoczenia, krąg znajomych, priorytety i cele. To wszystko ma wpływ na naszą przyszłość i karierę zawodową. 
Dlatego tak ważne jest, byśmy nie rezygnowali z naszych pasji, mieli zainteresowania, dbali o nasz osobisty rozwój, korzystali z dostępu do wiedzy, jaki oferuje nam dzisiejszy rozwój techniki. Kształćmy się poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia i nie stójmy w miejscu! Bądźmy otwarci na świat, ludzi i możliwości, próbujmy nowych rzeczy. Nie marnujmy naszego potencjału, talentów i starajmy się świadomie gospodarować czasem.
Jeśli chcemy coś zmienić, to niezbędna jest sama chęć zmiany i motywacja do podjęcia działania. Zastanówmy się, co jest dla nas istotne w danej chwili i skupmy się na priorytetach. Wyznaczmy cele realne do osiągnięcia i poszukajmy możliwości rozwoju (o wyznaczaniu celów więcej tutaj! ).  To oczywiste, że zmianom towarzyszy niepewność, przekonanie, że są one niepotrzebne, że to, co znane, jest bezpieczniejsze. Często boimy się podjąć ryzyko w obawie przed poniesieniem porażki. Dodatkowo hamują nas wymówki typu wiek, dziecko, rodzina, brak czasu, czy po prostu lenistwo. 
Nie dajmy się jednak wewnętrznemu głosowi, który oddala nas od zmiany pracy! Niezbędne jest tutaj pozytywne myślenie i nastawienie do zmiany. Praca to ważny obszar naszego życia, poświęcamy jej mnóstwo czasu i energii. Dlaczego mamy marnować pół życia na coś, co w ogóle nie sprawia nam przyjemności ?!  Dlaczego mamy się zadowalać bylejakością? Jeśli praca jest dla nas ,,ok”, ,,taka sobie”, ,,może być” to chyba marnujemy czas na coś, do czego nie jesteśmy w stu procentach przekonani. Nastawmy się pozytywnie na zmianę i uwierzmy w siebie oraz w nasze możliwości!
Wiek to żadna wymówka. Jest wiele osób, które mimo wieku pozostają aktywne, są młode zachowaniem, mają pasje, rozwijają się, są odważne i otwarte na świat. Bierzmy w nich przykład!
Idealna praca to również ta dostosowana do naszego trybu życia, wartości, którymi się kierujemy, to praca, po wykonaniu której czeka nas zasłużony odpoczynek. Istotne więc, by umieć znaleźć granicę między czasem pracy a życiem prywatnym.
A jaka jest Waszym zdaniem idealna praca? Jakimi kryteriami należy się kierować, szukając nowej pracy? Podzielcie się Waszymi przemyśleniami w komentarzu!
 Zapraszam również do polubienia mojego fanpage na Facebooku, dzięki czemu będziecie na bieżąco informowani o kolejnych postach 😉

Komentarze